Pridelava sladkorja in sladkorne pese: Model sistemske dinamike in ekonomska analiza
Črtomir Rozman, Miroljub Kljajić, Karmen Pažek
Kako blizu realnosti je „kot-je“ simulacijski model poslovnega procesa?
Bartlomiej Gawin, Bartosz Marcinkowski
Spletna aplikacija za optimizacijo hierarhične organizacijske strukture – študija primera upravljanja človeških virov
Davorin Kofjač, Blaž Bavec, Andrej Škraba
Sistemski pristop k standardizaciji, klasifikaciji in modeliranju upravljanja s prireditvami v turizmu
Tadeja Jere Jakulin, Aleksandra Golob
Statistični model zaustavitev zaradi nadzora kakovosti zraka pri proizvodnji bakra: sistem za podporo odločanju
Khalid Aboura
Več-kriterijska ocena poslovnih alternativ pridelave zelenjave
Silvo Pozderec, Martina Bavec, Črtomir Rozman, Jožef Vinčenc
Uvodnik
Uvodnik
Miroljub Kljajić, Gerhard Wilhelm Weber
Pridelava sladkorja in sladkorne pese: Model sistemske dinamike in ekonomska analiza
Črtomir Rozman
University of Maribor, Faculty of Agriculture and Life Sciences, Pivola 11, 2311 Hoče, Slovenia
Miroljub Kljajić
University of Maribor, Faculty of Organizational Sciences, Kidričeva cesta 55a, 4000 Kranj, Slovenia
Karmen Pažek
University of Maribor, Faculty of Agriculture and Life Sciences, Pivola 11, 2311 Hoče, Slovenia
Povzetek
Ozadje in namen: Sladkorna pesa je glavna kultura, ki se uporablja za proizvodnjo sladkorja v zmernem klimatskem pasu. Ker so naložbe v predelavo sladkorne pese dolgoročne in ireverzibilne, je z uporabo ustreznih orodij potrebno odločitve pretehtati. Metodologija: Metodologija sistemske dinamike je bila izbrana za podporo odločanju na regionalnem nivoju pri planiranju investicij v predelavo sladkorne pese. Predstavljamo osnovne pojme sistemske dinamike (SD) in razvoj modela pridelave in predelave sladkorne pese in predelovalnih sistemih. S pomočjo tehnološko ekonomskega simulacijskega modela pa analiziramo ekonomiko pridelave sladkorne pese. Rezultati: Model ponuja odgovore na strateška vprašanja, ki so povezana s predelavo sladkorne pese in bo uporabljen za simulacijo različnih scenarijev za proizvodnjo sladkorja in njihovega vpliva na gospodarske in okoljske parametre na agregatni ravni. Analiza ekonomske upravičenosti proizvodnje sladkorne pese je pokazala, da pri sedanjih cenah in intenzivnosti pridelave (pričakovan pridelek), lahko pričakujemo dobičkonosno proizvodnjo sladkorne pese tako za beli sladkor kot etanol. Zaključek: Preliminarni rezultati so pokazali, da ob doseganju predvidenih parametrov lahko pričakujemo ekonomsko upravičeno pridelavo in predelavo sladkorne pese.
Kako blizu realnosti je „kot-je“ simulacijski model poslovnega procesa?
Bartlomiej Gawin
University of Gdansk, Department of Business Informatics, Piaskowa 9, 81-864 Sopot, Poland
Bartosz Marcinkowski
University of Gdansk, Department of Business Informatics, Piaskowa 9, 81-864 Sopot, Poland
Povzetek
Ozadje in namen: Simulaciski model poslovnih procesov (Business Process Simulation – BPS) temelji na virih resničnih podatkov, kot so podatkovne zbirke, opazovanja in intervjuji. Deluje kot dejabski („kot-je“) poslovni scenarij in se lahko uporablja za reinženiring. Glavni izziv pri tem je zbrati ustrezne podatke in razviti simulacijski model. Namen raziskave je razviti BPS je model in sistematično oceniti, kako blizu realnosti je. Metodologija / pristop: Raziskava je bila izvedena v okviru poljskega telekomunikacijskega podjetja. Avtorji raziskujejo tehnični proces širitve mobilnega omrežja. Po izdelavi „kot-je“ modela so avtorji uporabili simulacijsko orodje Adonis da so izvedli serijo simulacij in primerjali rezultate simulacije z dejanskimi zgodovinskimi poteki. Nato so ocenili ali simulacijski model dovolj dobro preslika realnost in – posledično – je uporaben kot verodostojna osnova za izboljšanje procesa. Rezultati: Simulacijski model je bil izdelan s podatki iz podatkovne zbirke WfMS, opazovanj zaposlenih in avtorjevih znanj in izkušenj. V celoti razvit simulacijski model omogoča rekonstrukcijo zgodovinskega poteka poslovne dejavnosti z nizko stopnjo napake. Ugotovljene in komentirane so nekatere omejitve. Zaključek: BPS še ni eden od priljubljenih pristopov za proces za prenovo in izboljšanje poslovnih procesov. med Med razlogi za to je dejstvo, da zbiranje podatkov za izvedbo BPS zahteva, da uporabimo tehnike rudarjenja podatkov in dodatne vire informacij. V naši raziskavi so se računalniški simulacijski rezultati pokazali skladni z zgodovinskimi dogodki. Zato model odraža poslovno realnost in se lahko uporabi kot referenčni model pri prenovi procesa.
Ključne besede: poslovni proces, simulacija, zajemanje podatkov, sistemi delovnih tokov
Spletna aplikacija za optimizacijo hierarhične organizacijske strukture – študija primera upravljanja človeških virov
Davorin Kofjač
University of Maribor, Faculty of Organizational Sciences, Kidričeva cesta 55a, 4000 Kranj
Blaž Bavec
University of Maribor, Faculty of Organizational Sciences, Kidričeva cesta 55a, 4000 Kranj
Andrej Škraba
University of Maribor, Faculty of Organizational Sciences, Kidričeva cesta 55a, 4000 Kranj
Povzetek
Ozadje in namen: V kompleksnih striktnih hierarhičnih organizacijskih strukturah se lahko pojavijo neželene oscilacije stanj, kar do sedaj še ni bilo zadovoljivo naslovljeno. Da preprečimo neželene oscilacije je potrebno optimirati vrednosti parametrov, ki določajo prehode med stanji strukture in fluktuacije iz stanj. Hkrati je potrebno obdržati vrednosti parametrov znotraj določenih meja. Cilj je bil razviti simulacijski model hierarhične organizacijske strukture v obliki spletne aplikacije, ki bi pomagal pri reševanju prej omenjenega problema. Metodologija: Hierarhična struktura je bila modelirana po principih sistemske dinamike. Problem neželenih oscilacij je bil naslovljen z uporabo determinističnega končnega avtomata, medtem ko smo vrednosti parametrov pretoka optimirali z genetskimi algoritmi. Vsi omenjeni pristopi so bili implementirani kot spletna aplikacija z JavaScript/ECMAScript programskim jezikom. Rezultati: Genetski algoritmi so bili testirani na znanih problemskih instancah za katere so znane optimalne analitične rešitve. Deterministični končni avtomat je bil verificiran in validiran na hierarhičnem organizacijskem modelu s tremi stanji, kjer smo z njegovo uporabo uspeli preprečiti oscilacije v organizacijski strukturi. Zaključek: Rezultati nakazujejo, da smo uspešno implementirali hierarhični organizacijski model, genetske algoritme in deterministični končni avtomat z JavaScript programskim jezikom v obliki spletne aplikacije, ki se lahko uporablja na mobilnih napravah. Razvito spletno aplikacijo smo uspešno uporabili na hierarhičnem organizacijski strukturi s tremi stanji, kjer smo določili optimalne parametre pretoka in fluktuacij ter preprečili neželene oscilacije stanj. S tem smo zagotovili sistem za podporo odločanju, ki omogoča določanje kakovostnih strategij za prestrukturiranje organizacij.
Sistemski pristop k standardizaciji, klasifikaciji in modeliranju upravljanja s prireditvami v turizmu
Tadeja Jere Jakulin
University of Primorska, Faculty of Tourism Studies Portorož – TURISTICA, Obala 11a, SI – 6320 Portorož
Aleksandra Golob
Šentvid pri Grobelnem 29a, SI- 3231 Grobelno
Povzetek
Teoretični pregled in namen prispevka: Standardizacija in klasifikacija za upravljanje prireditev predstavljata pravno osnovo za razlikovanje turističnih prireditev glede na njihovo kakovost. Sistemski pristop k standardizaciji in klasifikaciji organiziranih prireditev je edinstven, celosten pogled na upravljanje z dogodki oziroma prireditvami v turizmu. Omogoča jasen pregled raziskovanega področja in zagotavlja primerno podporo pri oblikovanju odločitev povezanih s prireditvami v turizmu. V prispevku obravnavamo pomen standardizacije in klasifikacije prireditev za slovensko zakonodajo, ki obravnava upravljanje prireditev. Prispevek obenem predstavlja pomen metodologije sistemskega pristopa, ki se nanaša na kakovost organizacije prireditev, kakovost zaposlenih, kakovost programov prireditev in kakovost storitev na prireditvah. Cilji raziskave: Zagotoviti pregled prireditev v turizmu, povezava definicij in informacij zbranih iz znanstvenih prispevkov, kar služi kot sedanji sistemski pristop po načelih, s katerimi želimo doseči želene rezultate, pozitivne spremembe v zakonodaji; v našem primeru na področju upravljanja kakovosti prireditev v turizmu skozi standardizacijo in klasifikacijo prireditev na nacionalni ravni v Sloveniji. Metodologija: Metoda deskripcije in metoda sistemskega pristopa so temeljna metodološka načela v pričujoči raziskavi. V okviru sistemskega pristopa smo uporabili kvalitativno modeliranje in oblikovanje vzročno-posledičnega modela (CLD) zakonodajnega sistema prireditev in investiranja v prireditve. Uporabili smo tudi kontekstno odvisno modeliranje (SD) v okviru sistemske dinamike. Rezultati raziskave: Predstavljamo najbolj ustrezno rešitev za odpravo problema ali vprašanj o doseganju visoke kakovosti in edinstvenosti prireditev v okviru prireditvenega turizma, s pomočjo upravljanja prireditev; s tem ustvarjamo dodano vrednost zakonodajnega sistema prireditev. Razložimo predloge za doseganje elementov trojnega izida, kar vodi k optimalni kategorizaciji prireditev. Zaključek: Od sistemskega vidika, prireditvenih procesov v turizmu, vključno z upravljanjem prireditev, so sistemi sestavljeni iz ljudi in tehnologij z namenom oblikovanja, proizvodnje, trgovanja in razporejanja idej o prireditvi. Potrebno je spremeniti sedanji zakonodajni sistem prireditev v Sloveniji in pripraviti dokument standardizacije in klasifikacije prireditev, ki bo temeljil na metodologiji sistemskega pristopa
Statistični model zaustavitev zaradi nadzora kakovosti zraka pri proizvodnji bakra: sistem za podporo odločanju
Khalid Aboura
University of Dammam, College of Business Administration, Department of Quantitative Methods, Dammam, Saudi Arabia
Povzetek
Ozadje: V sredini 1990-ih let je bil razvit sistem za podporo odločanju za proizvodnjo bakra za eno od največjih rudarskih podjetij v Avstraliji. Raziskava je bila izvedena s strani znanstvenikov iz največjega avstralskega raziskovalnega centra in vključuje uporabo simulacije za analizo možnosti za povečanje proizvodnje bakra. Cilji: Opisan je razvoj statističnega modela zaustavitev zaradi nadzora kakovosti zraka in prikazane so nekatere analize podatkov, izvedene v okviru projekta simulacije. Simulacija, ki je vključevala več modulov in statistični model zaustavitev je bistvenega pomena za veljavnost simulacijskih tekov. Metoda: uporabili smo statistični model, ki izhaja iz podatkov o dnevnih zastojev za eno leto, in kombinacijo tehnik za ustvarjanje replik podatkov. Rezultati: Raziskava je zahtevala visoko stopnjo sodelovanja med znanstveniki in rudarsko družbo. Na ta način je bil z uporabo preglednice izdelan vmesnik za vnos ustrezno natančnih ocen v simulacijski sistem. Zaključek: Okoljske razmere močno vplivajo na poslovanje v proizvodnem obratu bakra. Zato je dober statistični model bistvenega pomena za uspešno simulacijo in podporo odločanju.
Ključne besede: sistem za podporo odločanju, simulacija, statistični modeliranje
Več-kriterijska ocena poslovnih alternativ pridelave zelenjave
Silvo Pozderec
University of Maribor, Faculty of Agriculture and Life Sciences, Pivola 10, 2311 Hoče Slovenia.
Martina Bavec
University of Maribor, Faculty of Agriculture and Life Sciences, Pivola 10, 2311 Hoče Slovenia.
Črtomir Rozman
University of Maribor, Faculty of Agriculture and Life Sciences, Pivola 10, 2311 Hoče Slovenia.
Jožef Vinčenc
University of Maribor, Faculty of Agriculture and Life Sciences, Pivola 10, 2311 Hoče Slovenia.
Povzetek
Namen: V Sloveniji sta ekološki in integriran način pridelave zelenjave med najpomembnejšimi proizvodnimi sistemi. Študija predstavlja analizo dveh proizvodnih sistemov, ki vključujeta pridelavo različnih zelenjadnic. Namen raziskave je več-kriterijska ocena najprimernejše poslovne alternative. Struktura/Metodologija/Pristop: Raziskava temelji na razvoju in povezavi specifičnih tehnološko-ekonomskih simulacijskih modelov za pridelavo zelenjave (solate, paprike, solatnih kumar, kumar za vlaganje, okroglega paradižnika in grozdastega paradižnika) v zaščitenem prostoru in več-kriterijski odločitveni analizi. Podlaga raziskavi je metodologija DEX in analitični hierarhični proces (AHP) za ekološko (EKO) in integrirano pridelave (IP) omenjenih zelenjadnic. Rezultati: Rezultati vrednotenja kažejo, da sta za pridelovalca spremenljiva oba načina pridelave tržno zanimivih zelenjadnic v zaščitenem prostoru. Pri integrirani pridelavi se je z oceno večkriterijske odločitvene analize EC in DEXi solata (Donertie F1) izkazala za najboljšo možno alternativo. Pri ekološki pridelavi so se kot najboljša možna alternativa izkazale kumare za vlaganje (Harmony F1). Zaključki: Za nosilca odločanja in lažje načrtovanje proizvodnje zelenjadnic v rastlinjaku je tako rangiranje na osnovi EC bolj natančno in koristno kot rangiranje s pomočjo DEXi orodja.
University of Maribor Faculty of Organizational Sciences
Gerhard Wilhelm Weber
Middle East Technical University
Povzetek
Background/Purpose: The aim of this special issue“Recent Advances in Simulation based decision making in business process”is to continue presenting the research achievement from the area of Systems Approach and Decision Support Systems for assessments of complex problems. The majority of the contributions represents extended and revised papers presented at the26th, Conference on System Research, Informatics and Cybernetics, Baden-Baden, Germany, August 4-9, 2014, in the stream Simulation Based Decision Supportand Business Intelligence, chaired byMiroljub Kljajić. The special issue includes papers dealing with the development of simulation methodology, modeling tools and practice for decision assessment, service systems, control, optimization and agriculture dynamics research. To address those issues above, firm policies need to be established as a result of continued search for a sustainable future.
In that respect, the paper entitled “Sugar beet production: A system dynamics model and economic analysis” describes the system dynamics model for beet production development in order to support decision making and is continuation of previous research. The sugar beet is the main field crop used for sugar production in the temperate climatic zone. Since investment in sugar beet industry are long term and ireversible the decision support and economic analysis are required in order to maximise investment returns. A system dynamics methodology was chosen to model the impacts of regional sugar factory investments. The simulation provides answers to strategic questions related to the total sugar beet production and processing system and will be used for the simulation of different scenarios for sugar production and their impact on economic and environmental parameters at an aggregate level.
The purpose of the paper entitled “How Close to Reality is the „as-is” Business Process Simulation Model?” was the development of a Business Process Simulation (BPS) model based on real-life data. The research has been performed in Polish Telecommunications Company. The authors investigate technical process of expanding cellular network. After elaborating “as-is” model, authors use ADONIS simulation tool to run a series simulations and confront simulation results with actual historical events. The simulation model has been constructed with data from the WfMS database, observations, staff knowledge and their experience. The authors conclude that BPS is not a popular approach for process reengineering and improvement yet. Data collection issues for BPS that require adopting process mining techniques and additional information sources are among the reasons for that.
The paper entitled“Web Application for Hierarchical Organizational Structure Optimization – Human Resource Management Case Study” describes new methodology to prevent oscillation during optimization of parameters in organizational hierarchical structure. The objective was optimization of the flow parameter values in the hierarchical organizational model with genetic algorithms and finite automata. The hierarchical structure was modeled according to System Dynamics. The problem of the undesired oscillatory behavior was addressed with deterministic finite automata, while the flow parameter values were optimized with genetic algorithms. The results indicate that the hierarchical organizational model, genetic algorithms and deterministic finite automata have been successfully implemented with JavaScript as a web application that can be used on mobile devices.
The aim of this paper entitled “Systems Approach to Standardisation, Classification and Modelling of Managed Events for Tourism” is the development standardisation and classification of managed events provides a legislative basis to distinguish events managed for tourism in their characteristics and quality. In the context of a systems approach, the authors used qualitative modelling and constructed causal loop models of the legislative system of events and investments in the events. Article was continued with structure of SD model in a frame of systems dynamics.
In the paper “A Statistical Model for Shutdowns due to Air Quality Control for a Copper Production Decision Support System”, a decision support system for copper production for one of the largest mining companies in Australia was developed. Statistical model for shutdowns due to air quality control and some of the data analysis conducted during the simulation project was described. The statistical model made use of a full year of data on daily downtimes and used a combination of techniques to generate replications of the data. The environmental conditions affected greatly the operations of the production facility. A good statistical model was essential for the successful simulation and the high budget expansion decision that ensued.
The last paper of this issue is called “Multi-criteria assessment of vegetable production business alternatives”. The article describes oorganic and integrated production of vegetables in Slovenia. The study analyzed two production systems with different cultures as alternatives with the purpose to find the most appropriate variants. The study is based on the development and integration of developed specific technological-economic simulation models for the production of vegetables (growing salad, peppers, salad cucumbers, pickling cucumbers, round and cherry tomato) in greenhouse and multi-criteria decision analysis. The methodology of the study based on the DEX methodology and the analytical hierarchy process (AHP) of organic (ECO) and integrated production (IP) in greenhouse. The evaluation results show that both cultivation methods of commercially attractive vegetables in greenhouse are variable.
The guest editors hope that our selected topics display the state-of-the-art of the research efforts over the world coping with complex problem solving in a holistic way which is characteristic for modern Systems Research and Cybernetics! Moreover, we are very thankful to journalOrganizacija(Organization – Journal of Management, Information Systems and Human Resources) for having given us the opportunity and honour of hosting this special issue as a scientific project and service to the people on earth. We express our gratitude to the Editors of Organizacija, and hope that our special issue will well-demonstrateOrganizacijabeing apremiumjournal and of a great scientific and social value!