Posredovalna vloga inovacijskih zmogljivosti pri razmerju med dinamičnimi zmogljivostmi in konkurenčno uspešnostjo podjetja
DOI:
https://doi.org/10.2478/orga-2024-0004Povzetek
Namen: Namen študije je bolje razumeti odnos med dinamičnimi zmogljivostmi in konkurenčno uspešnostjo podjetja ter kako lahko inovacijske zmožnosti, zlasti (a) zmožnost izdelka in (b) zmožnost procesa, igrajo posredniško vlogo v tem odnosu.
Zasnova/metodologija/pristop: Izbrali smo tehniko preprostega naključnega vzorčenja za izbiro malih in srednjih podjetij (MSP) za zbiranje podatkov na podlagi informacij, pridobljenih od madžarskih združenj MSP. Pridobljenih je bilo 565 izpolnjenih vprašalnikov, odzivnost pa je bila 65,50 %. Za oceno zanesljivosti in veljavnosti je bila z AMOS 24 uporabljena potrditvena faktorska analiza (CFA); Cronbachov koeficient alfa pa je bil dodatno uporabljen za oceno zanesljivosti lestvic. Predlagani model je bil testiran z modeliranjem strukturiranih enačb (SEM).
Rezultati: Rezultati študije kažejo, da imajo dinamične zmogljivosti pomemben neposreden učinek na inovacijske zmogljivosti: zmogljivost izdelka in zmogljivost procesa. Študija tudi dokazuje, da tako zmogljivost izdelka kot zmogljivost procesa pomembno vplivata na konkurenčno uspešnost podjetja.
Zaključek: Študija zaključuje, da je razmerje med dinamičnimi sposobnostmi in konkurenčno uspešnostjo podjetja delno posredovano z inovacijskimi sposobnostmi. Nadalje nakazuje, da bi morali podjetniki pred izboljšanjem zmogljivosti za inovacije izdelkov razmisliti o reorganizaciji in prerazporeditvi virov v zmogljivosti za inovacije procesov. Ta študija prispeva k našemu razumevanju mehanizma posredovanja inovacijskih zmožnosti, prek katerega dinamične zmožnosti povečujejo konkurenčnost podjetja.
Ključne besede: Inovacijske zmožnosti, Dinamične zmožnosti, Konkurenčna uspešnost podjetja, Tehnološke inovacije