Imeti drug drugega v mislih: posredovalna vloga podpornih vedenj v odnosu med avtonomijo in učinkovitostjo tima
DOI:
https://doi.org/10.2478/orga-2024-0006Povzetek
Ozadje in namen: Vključevanje avtonomije v time je vse bolj priljubljena praksa, vendar je treba še popolnoma razumeti mehanizme, ki naredijo avtonomne time učinkovite. Z uporabo večdimenzionalnega pristopa k učinkovitosti timov je bil cilj te študije analizirati posredovalno vlogo podpornih vedenj članov timov v odnosu med avtonomijo in učinkovitostjo timov (učinkovitost timov, sposobnost preživetja timov, kakovost skupinske izkušnje in izboljšanje procesa timov).
Metoda: V vzorec je bilo vzetih 90 timov iz 40 organizacij iz različnih sektorjev. Za analizo podatkov je bila uporabljena regresijska analiza, in sicer metoda produkta koeficientov.
Rezultati: Ugotovljena je bila pozitivna povezava med avtonomijo timov in podpornimi vedenji, ki so po drugi strani pozitivno povezani s štirimi merili učinkovitosti timov, kar nakazuje, da so podporna vedenja proces ekipe, ki pojasnjuje razmerje med avtonomijo in učinkovitostjo timov.
Zaključek: Raziskava obogati naše znanje o učinkovitosti timov in pojasnjuje mehanizme, preko katerih se avtonomija timov nanaša na njihovo učinkovitost, kar spodbuja organizacije, da vključijo avtonomijo v oblikovanje ekip, da bi izboljšale podporna vedenja in učinkovitost ekipe.
Ključne besede: Delovni timi, Avtonomija timov, Učinkovitost timov, Podporna vedenja, Kakovost skupinske izkušnje, Uspešnost timov