Delovna prilagodljivost: Identifikacija novih trendov in smeri iz sivih virov literature

Avtorji

  • Morena PAULIŠIĆ Faculty of Economics and Tourism “Dr. Mijo Mirković”
  • Maja VIZJAK Institute for Migration, Croatia
  • Mostafa Mohamed ELHAWARI University of Zagreb, Faculty of Economics and Business, Croatia

DOI:

https://doi.org/10.2478/orga-2024-0009

Povzetek

Ozadje in namen: Pričujoči pregled literature preučuje trende na trgu dela, pri čemer se osredotoča na delovno prilagodljivost. Analizira sivo literaturo in statistična poročila, da bi razumela vpliv politik, ki spodbujajo trajnostno digitalizacijo. Analiza si prizadeva razumeti, kako so te strategije vplivale na dinamiko trga dela.
Metodologija: V raziskavi smo uporabili opisne in kompilacijske tehnike za analizo sive literature, pri čemer smo se osredotočili na teoretične okvire in časovne trende. Analizirali smo netradicionalne publikacije, poročila in statistične podatke, da bi razumeli nastajajoče trende na trgu dela, zlasti glede delovne prilagodljivosti in trajnostnih politik digitalizacije. Ta pristop je omogočil edinstvene vpoglede onkraj tradicionalnih akademskih publikacij.
Rezultati: Pregled sivih virov literature je identificiral tri glavne teme. Prva je vpliv digitalizacije na trg dela, druga so prilagodljive delovne ureditve, tretja pa je prilagodljivost delovnega časa.
Zaključek: Digitalna revolucija spreminja življenjski slog in prakse, kar vodi v nove oblike dela. Pandemija je pospešila ta trend, pri čemer je poudarek na digitalizaciji za optimizacijo dela in prilagodljivost. Nove oblike dela pove-čujejo učinkovitost produktivnosti in zmanjšujejo operativne stroške. Tehnološka integracija vpliva na kakovost dela in kompetence zaposlenih.

Ključne besede: Prilagodljive oblike dela, Prilagodljive delovne ure, Digitalna delovna mesta, Digitalne veščine, Sivi viri literature

Objavljeno

2024-05-09

Številka

Rubrike

Razprave