Medkulturna komunikacijska kompetenca v virtualnem in osebnem sodelovanju: Kvantitativna analiza kulturno raznolikih ekip

Avtorji

  • Katul YOUSEF Corvinus University of Budapest (CUB), Budapest, Hungary

DOI:

https://doi.org/10.2478/orga-2024-0010

Povzetek

Namen: Zaradi pandemije COVID-19 se je povečala pomembnost virtualnih ekip. V trenutni literaturi obstaja vrzel glede preoblikovanja kulturne raznolikosti, kako se ta kaže v osebnih interakcijah in kako v virtualnem timskem delu. Globalno virtualno sodelovanje zahteva različne veščine za učinkovito komuniciranje in razumevanje članov ekipe. Ta članek analizira pomen medkulturne komunikacijske kompetence v virtualnem in osebnem timskem delu.
Metodologija: Raziskava je potekala z uporabo kvantitativne metodologije za preučevanje vzorcev v timskem delu kulturno raznolikih ekip. Za analizo podatkov je bilo pridobljenih 133 anket. Zbrane podatke smo nato analizirali s programom IBM SPSS Statistics 27.
Ugotovitve: Rezultati kažejo, da je medkulturna komunikacijska kompetenca ključna v virtualnih ekipah. Z boljšo medkulturno kompetenco lahko prepoznamo kulturne razlike in jih upoštevamo pri upravljanju projektov. Vendar se zdi, da je v osebnem timskem delu to bolj kompleksno. Pripravljenost za spoznavanje druge kulture in želja po razumevanju sodelavcev sta pomembnejši od začasne učinkovitosti zaradi medkulturne kompetence.
Zaključek: Medkulturna komunikacijska kompetenca je ključna zahteva delovnega okolja v globaliziranem svetu, ne glede na panogo, poklic ali geografsko lokacijo. Sposobnost razumevanja ljudi z različnimi kulturnimi ozadji je vedno pomembnejša kompetenca tako v virtualnih kot osebnih interakcijah.

Ključne besede: Medkulturna komunikacijska kompetenca, Kulturno raznolike ekipe, Globalne virtualne ekipe, Virtualne ekipe, Kulturne razlike

Objavljeno

2024-05-09

Številka

Rubrike

Razprave