Uporaba ChatGPT za napredno logično analizo v miselnem procesu Teorije omej
DOI:
https://doi.org/10.2478/orga-2024-0014Povzetek
Ozadje in namen: Umetna inteligenca se tradicionalno uporablja za kvantitativno analizo z uporabo eksplicitnih podatkov. Pri tem pa veliko informacij ključnih za odločanje ostaja nedokumentiranih in niso shranjene na strukturiran način. Ta študija raziskuje vključevanje umetne inteligence, zlasti ChatGPT, v orodja miselnega procesa (ang. Thinking Process - TP) Teorije omejitev (ang. Theory Of Constraints - TOC).
Metodologija: V tej študiji smo uporabili ChatGPT v dejanskem primeru upravljanja IT projektov z uporabo različnih raziskovalnih metod, vključno z analizo mednarodne literature, opazovanjem delovnega okolja in osebnimi izkuš- njami. Uporaba TP TOC nam je omogočila razumeti proces odločanja ChatGPT ter sistematično raziskati njegove prednosti in omejitve pri oblikovanju logičnih dreves TP TOC.
Rezultati: ChatGPT je znatno povečal učinkovitost in poglobljenost zbiranja in analize podatkov potrebnih za izvedbo logičnih dreves TOC TP ter učinkovito obravnaval logične pomanjkljivosti v njih. Spodbujal je tudi poglobljeno analitično razmišljanje in pomagal pri ugotavljanju temeljnih vzrokov. Vključitev ChatGPT v postopek TOC TP je omogočil hitrejše sprejemanje odločitev, zmanjšanje pristranskosti in jasnejšo analizo. Ugotovljeni so bili nekateri izzivi povezani z uporabo ChatGPT, vključno s potrebo po človeškem nadzoru, posebnem usposabljanju s stališča TOC TP in etičnih vidikih.
Zaključek: Študija predstavlja začetno raziskavo o uporabi ChatGPT v orodjih TOC TP. Rezultati kažejo, da lahko ChatGPT postane koristno orodje za organizacije, ki želijo izboljšati učinkovitost svojega odločanja. Da bi potrdili te ugotovitve in raziskali celoten potencial umetne inteligence v TOC TP, pa so potrebne nadaljnje raziskave.
Ključne besede: ChatGPT, Umetna inteligenca, Teorija omejitev, Miselni proces teorije omejitev, Logična analiza, Odločanje, Strukturiran analitični pristop