Uporaba umetne inteligence med študenti v visokem šolstvu
DOI:
https://doi.org/10.2478/orga-2024-0024Povzetek
Ozadje/Namen: Umetna inteligenca (UI) ima vpliv na naše vsakdanje življenje, od poslovnih do družbenih področij, in v zadnjih letih vse bolj tudi na izobraževanje. Namen prispevka je dobiti vpogled v uporabo orodij umetne inteligence za izobraževalne namene iz perspektive študentov.
Metode: Za raziskavo je bil uporabljen kvantitativni pristop z metodo anketiranja. Podatki so bili zbrani z e-anketo. Vprašalnik je vseboval zaprta vprašanja, ki so se nanašala na (i) splošne podatke, (ii) uporabo specifičnih orodij umetne inteligence, in odprta vprašanja (iii) o uporabi umetne inteligence za študijske namene. Za normalne in skoraj normalne porazdelitve odgovorov so bili uporabljeni parametrični t-test za neodvisne vzorce in enosmerna analiza variance (ANOVA).
Rezultati: Študija, izvedena med 258 študenti v Sloveniji, razkriva splošno seznanjenost s koncepti UI, vendar z omejeno sposobnostjo artikulacije tega razumevanja. Priljubljena orodja UI, kot sta ChatGPT in Grammarly, se pretežno uporabljajo za iskanje informacij in generiranje idej. Pokazale so se določene razlike v uporabi orodij UI glede na spol in področje študija.
Zaključek: Hiter napredek UI pomembno spreminja visokošolsko izobraževanje. Integracija UI v izobraževanje spodbuja razvoj prilagodljivih, personaliziranih in inkluzivnih učnih okolij. Zaradi omejene velikosti vzorca in geografske osredotočenosti študije so potrebne nadaljnje raziskave z bolj raznolikimi vzorci, da bi v celoti razumeli uporabo orodij UI v visokem šolstvu na globalni ravni.
Ključne besede: Umetna inteligenca, Orodja UI, Visoko šolstvo, Študenti, Veščine