Razširjeni model TAM za analizo sprejetosti statističnega paketa SPSS med slovenskimi študenti družboslovja
Povzetek
Ozadje in namen: IBM SPSS Statistics je eden izmed najpogosteje uporabljanih programov za izvajanje statističnih analiz v družboslovnih vedah. Zaradi številnih prednosti se SPSS pogosto uporablja tudi kot pripomoček pri učenju statistike na mnogih družboslovnih študijskih programih. Po našem mnenju igra motivacija za učenje in uporabo SPSS-a med samim študijem odločilno vlogo pri oblikovanju pozitivnega odnosa do tega statističnega paketa, kar vpliva na njegovo uporabo na profesionalnem nivoju po zaključku študija.Metoda: V prispevku smo razvili model, ki omogoča analizo sprejetosti SPSS-a med študenti družboslovnih študijskih programov. Model je zasnovan na znanem modelu TAM (Technology Acceptance Model), ki se v strokovni literaturi pogosto uporablja za proučevanje sprejetosti IT tehnologije med uporabniki. S pomočjo spletne ankete smo model preskusili na študentih družboslovja iz sedmih fakultet treh slovenskih univerz.
Rezultati: Opravili smo evalvacijo vprašalnika in za komponente modela izračunali opisne statistike. S pomočjo regresijske analize smo proučili odvisnosti med komponentami modela in izpostavili tiste povezave, ki so se izkazale za statistično značilne.
Zaključki: Rezultati empirične raziskave dokazujejo, da ima vseh šest zunanjih spremenljivk, ki smo jih v model vključili, posreden vpliv na obe temeljni komponenti modela TAM. To potrjuje, da izbrane zunanje spremenljivke predstavljajo relevantne dejavnike, ki učinkujejo na uporabo SPSS-a na profesionalnem nivoju. S tega stališča je njihova vključitev v model upravičena. Zaključimo lahko, da je predstavljeni model primeren za analizo sprejetosti SPSS-a med študenti družboslovja. Rezultati, ki jih s tako študijo dobimo, so uporabni predvsem za pedagoge, saj so v pomoč pri izboljševanju študijskega procesa.
Prenosi
Objavljeno
2014-05-13
Številka
Rubrike
Razprave