Vpliv delovne obremenitve, nepotizma, zadovoljstva z delom in organizacijske politike na namen zamenjati zaposlitev iz perspektive ohranjanja kadrovskih virov
Povzetek
Ozadje: Raziskave o nameri fluktuacije zaposlenih so redko namenile pozornost vlogi delovne obremenitve (WL), nepotizmu (N), zadovoljstvu z delom (JS) in organizacijski politiki (OP) pri nameri menjave zaposlitve, še zlasti niso namenile pozornosti posrednemu učinku nadlegovanja, med WL, N, JS in OP o nameri zamenjave zaposlitve. Naša študija izhaja iz Hobfoll-ove teorije ohranjanja virov (COR).
Metode: Podatke smo zbrali pri 189 zaposlenih ženskah (zdravnicah in medicinskih sestrah), ki delajo v javnih in zasebnih bolnišnicah v provinci Sindh v Pakistanu z namensko tehniko vzorčenja. Za analizo podatkov smo uporabili SmartPLS in SPPS.
Rezultati: Delovna obremenitev in zadovoljstvo pri delu pozitivno povezana z nadlegovanjem. Hkrati ima nadlegovanje neposreden vpliv na namen zamenjave zaposlitve. Še pomembneje je, da ima nadlegovanje delno posredni učinek med obremenitvijo in zadovoljstvom z delom na namero o menjavi zaposlitve. Nasprotno pa nepotizem in organizacijska politika nista pokazala pomembne povezave z nadlegovanjem. Tudi nismo ugotovili nobenega posrednega vpliva nadlegovanja na namen zamenjave zaposlitve med nepotizmom in organizacijsko politiko.
Zaključek: Izvirni prispevek te študije je preučevanje posredovalni vpliva nadlegovanja na namen zamenjave zaposlitve. COR uporabljena za razlago, kako predpostavke namena menjave zaposlitve vplivajo skupaj z nadlegovanjem na delovnem mestu. Študija daje oblikovalcem politik, menedžerjem in kadrovskim delavcem vpogled v smernice za oblikovanje zaposlovanju prijaznih politik na delovnem mestu.
Ključne besede: Delovna obremenitev, Nepotizem, Zadovoljstvo z delom, Organizacijska politika