Vpliv implicitnih govornih teorij na konstruktivni glas in obrambni molk zaposlenih: analiza na področju izobraževanja in zdravstva
Povzetek
Ozadje in namen: implicitne glasovne teorije so prepričanja, povezana z molkom zaposlenih. Namen te študije je preučiti vpliv implicitne glasovne teorije (ne sramotite šefa v javnosti, negativne posledice kariere glasu) kot napovedovalce obrambnega molka zaposlenih in konstruktivnega glasu zaposlenih.
Metodologija: Raziskava je presečna in analitična študija. Vzorec do bili anketiranci v zdravstvenem sektorju (n = 277) in izobraževalnem sektorju (n = 217) v Turčiji. Za preverjanje hipotez smo uporabili linearno regresijsko analizo.
Rezultati: Ugotovili smo, da razdalja moči in negativne karierne posledice glasu napovedujejo obrambno tišino zaposlenih, medtem ko proaktivna osebnost in prepričanje »ne osramoti šefa v javnosti«, napovedujejo konstruktiven glas zaposlenih. Ti rezultati potrjujejo učinek implicitnih govornih teorij na organizacijski molk in glas zaposlenih.
Zaključki: Zaposleni, ki verjamejo v »ne osramoti šefa v javnosti« in v »negativne posledice kariere zaradi glasu«, ponavadi molčijo ali se raje zasebno pogovarjajo s svojimi vodji, kar preprečuje izmenjavo idej pri skupinskih interakcijah v organizaciji. Zato se morajo menedžerji boriti proti prepričanju, da je govorjenje tvegano. Da bi spremenili ta prepričanja na pozitiven način, morajo podrejenim dati občutek, da je govor dragoceno vedenje v organizaciji.
Ključne besede: Implicitne glasovne teorije, Obrambni molk zaposlenih, Konstruktiven glas zaposlenih, Razdalja moči, Proaktivna osebnost, Zdravstveni sektor, Izobraževalni sektor