Proceduralna pravičnost, zaznana organizacijska podpora in identifikacija zaposlenih z organizacijo v po­slovnih šolah

Avtorji

  • Elizabeth DOMINIC Saintgits Institute of Management, Kottukulam Hills, Pathamuttam P. O, Kerala
  • Vijay VICTOR CHRIST (Deemed to be University), Hosur Rd, Bhavani Nagar, S.G. Palya, Bengaluru, Karnataka, India, 560029 College of Business and Economics, University of Johannesburg, PO Box 524, Auckland Park, 2006, South Africa
  • Robert Jeyakumar NATHAN Multimedia University, 75450 Melaka
  • Swetha LOGANATHAN CHRIST (Deemed to be University), Hosur Rd, Bhavani Nagar, S.G. Palya, Bengaluru, Karnataka

Povzetek

Ozadje/namen: Uspešnost poslovne šole je odvisna od pripravljenosti zaposlenih, da prevzamejo dodatne vloge v organizaciji, torej od identifikacije zaposlenih z organizacijo. Teorija socialne izmenjave predvideva, da zaposleni ponavadi izkazujejo identifikacijo z organizacijo, ko vedo, kako bi se njihova organizacija obnašala do njih. Ker je nagnjenje učiteljev v poslovnih šolah k identifikaciji z organizacijo malo raziskano, ta študija preučuje interakcijo med proceduralno pravičnostjo (PJ), zaznano organizacijsko podporo (POS) in identifikacijo zaposlenih z organizacijo (OCB) med učitelji in raziskovalci v poslovnih šolah.
Metode: Z anketiranjem 378 zaposlenih v poslovnih šolah v državi Kerala v Indiji smo zbrali empirične podatke. Analize veljavnosti in zanesljivosti podatkov ter neposredni in posredni učinki raziskovalnih spremenljivk so bili pre­izkušeni z modeliranjem po metodi delnega najmanjšega kvadrata (PLS).
Rezultati: Rezultati kažejo, da PJ pozitivno vpliva na POS in dimenzije OCB pri učiteljih in raziskovalcih v poslovnih šolah. V nasprotju s prejšnjimi študijami OCB ta študija ugotavlja, da POS ni bistveno povezan z vljudnostjo. Ugoto­vitve tudi kažejo, da POS v celoti posreduje odnos PJ z altruizmom, vestnostjo in državljanskimi vrlinami akademikov v poslovnih šolah.
Zaključek: Raziskava pojasnjuje dinamiko PJ in POS v smeri OCB v okolju poslovnih šol. Akademsko okolje te štu­dije omogoča večji vpogled v odnose in vpogled v krepitev organizacijskega obnašanja akademikov pri izboljšanju izobraževalnih rezultatov. Poleg tega prispeva tudi k obstoječemu razumevanju teorije organizacijskega vedenja.
Ključne besede: Organizacijsko državljansko vedenje, Zaznana organizacijska podpora, Proceduralna pravičnost, Poslovna šola, Indija

Objavljeno

2021-08-20

Številka

Rubrike

Razprave