Proceduralna pravičnost, zaznana organizacijska podpora in identifikacija zaposlenih z organizacijo v poslovnih šolah
Povzetek
Ozadje/namen: Uspešnost poslovne šole je odvisna od pripravljenosti zaposlenih, da prevzamejo dodatne vloge v organizaciji, torej od identifikacije zaposlenih z organizacijo. Teorija socialne izmenjave predvideva, da zaposleni ponavadi izkazujejo identifikacijo z organizacijo, ko vedo, kako bi se njihova organizacija obnašala do njih. Ker je nagnjenje učiteljev v poslovnih šolah k identifikaciji z organizacijo malo raziskano, ta študija preučuje interakcijo med proceduralno pravičnostjo (PJ), zaznano organizacijsko podporo (POS) in identifikacijo zaposlenih z organizacijo (OCB) med učitelji in raziskovalci v poslovnih šolah.
Metode: Z anketiranjem 378 zaposlenih v poslovnih šolah v državi Kerala v Indiji smo zbrali empirične podatke. Analize veljavnosti in zanesljivosti podatkov ter neposredni in posredni učinki raziskovalnih spremenljivk so bili preizkušeni z modeliranjem po metodi delnega najmanjšega kvadrata (PLS).
Rezultati: Rezultati kažejo, da PJ pozitivno vpliva na POS in dimenzije OCB pri učiteljih in raziskovalcih v poslovnih šolah. V nasprotju s prejšnjimi študijami OCB ta študija ugotavlja, da POS ni bistveno povezan z vljudnostjo. Ugotovitve tudi kažejo, da POS v celoti posreduje odnos PJ z altruizmom, vestnostjo in državljanskimi vrlinami akademikov v poslovnih šolah.
Zaključek: Raziskava pojasnjuje dinamiko PJ in POS v smeri OCB v okolju poslovnih šol. Akademsko okolje te študije omogoča večji vpogled v odnose in vpogled v krepitev organizacijskega obnašanja akademikov pri izboljšanju izobraževalnih rezultatov. Poleg tega prispeva tudi k obstoječemu razumevanju teorije organizacijskega vedenja.
Ključne besede: Organizacijsko državljansko vedenje, Zaznana organizacijska podpora, Proceduralna pravičnost, Poslovna šola, Indija