Kako zaznana organizacijska podpora vpliva na psihološki kapital? Posredniška vloga avtentičnega vode­nja

Avtorji

  • Mahmut BİLGETÜRK Yıldız Technical University, Faculty of Economics and Administrative Sciences, Istanbul
  • Elif BAYKAL Istanbul Medipol University, Medipol Business School, Istanbul

Povzetek

Ozadje in namen: Avtentično vodenje, najbolj opazen pozitiven stil vodenja, ki so ga sprejeli znanstveniki pozitiv­nega organizacijskega vedenja, je znan po svojem prispevku k psihološkim kapitalu. Ta slog vodenja obstaja in ga je lažje doživeti v razmerah, ko obstajajo podporni organizacijski pogoji. Zato v tej študiji predpostavljamo, da je organizacijska podpora pomemben predhodnik izkušenj in izkazovanja avtentičnega vodenja. Poleg tega lahko v organizacijah, v katerih se prakticira avtentično vodenje, ljudje domnevajo, da do organizacijske podpore prihaja za­radi načina vodenja njihovih vodilnih, zlasti kadar lahko avtentično vodenje zasenči učinek zaznane organizacijske podpore na psihološki kapital posameznikov. V našem raziskovalnem modelu smo torej predlagali, da bo zaznana organizacijska podpora pozitivno vplivala tako na avtentični stil vodenja kot na psihološki kapital posameznikov. Poleg tega bo avtentično vodenje v tem odnosu delovalo kot posrednik.
Oblikovanje / metodologija / pristop: Za namene raziskave smo zbrali podatke od strokovnjakov, ki delajo v sto­ritvenem sektorju v Istanbulu. Zbrane podatke smo analizirali z modeliranjem strukturnih enačb, in tako preizkusili postavljene hipoteze.
Rezultati: Študija je potrdila naše hipoteze v zvezi s pozitivnimi učinki zaznane organizacijske podpore na avtentič­no vodenje in na štiri osnovne dimenzije psihološkega kapitala: samo-učinkovitost, optimizem, odpornost in upanje. Poleg tega so naši rezultati potrdili statistično pomemben vpliv avtentičnega vodenja na psihološki kapital in delni posredni učinek avtentičnega vodenja v povezavi med zaznano organizacijsko podporo in psihološkim kapitalom.
Zaključek: Naši rezultati kažejo na pomen opolnomočenja zaposlenih in vključevanja avtentičnega vodstvenega vedenja pri povečanju psihološkega kapitala zaposlenih in psihološkem vplivu na delovno učinkovitost zaposlenih.
Ključne besede: Zaznana organizacijska podpora, Avtentično vodstvo, Psihološki kapital

Objavljeno

2021-03-01

Številka

Rubrike

Razprave