Mapiranje nastanka družbe 5.0: bibliometrična analiza

Avtorji

  • Vasja ROBLEK Faculty of Organisation Studies, Novo mesto
  • Maja MEŠKO University of Maribor, Faculty of Organizational Sciences, Kranj, Slovenia
  • Iztok PODBREGAR University of Maribor, Faculty of Organizational Sciences, Kranj, Slovenia

Povzetek

Ozadje in namen prispevka: Cilj študije je odgovoriti na raziskovalno vprašanje: Kateri bistveni elementi tehnoloških inovacij omogočajo preobrazbo družbe 4.0 in industrije 4.0 v družbo 5.0 in industrijo 5.0? Študija je pomembna za praktike in raziskovalce, ker jih seznanja tako s samim pomenom družbe 5.0 kot z gonilniki, ki bodo pomagali oblikovati politike družbe 5.0 in igrali pomembno vlogo pri njenem nadaljnjem razvoju. Avtorji so tako izvedli kvantitativno bibliometrično študijo, ki daje vpogled v pomen teme ter vključuje aktualne značilnosti in prihodnje raziskovalne trende.
Metodologija: Z namenu, da se pridobi vpogled v razvoj družbe 5.0, je bilo v študiji uporabljeno algoritemsko sočasno pojavljanje ključnih besed. Z bibliometrično analizo smo analizirali 36 izbranih člankov iz baze Web of Science.
Rezultati: Analiza sopojavnosti je pokazala, da se v zadnjih treh letih v raziskavah pogosto uporabljajo pojmi umetna inteligenca, kiber-fizični sistemi, veliki podatki, Industrija 4.0, Industrija 5.0, odprta inovacija, Družba 5.0, super-pametna družba.
Zaključek: Študija predstavlja bibliometrično analizo v okviru katere je bila izvedena analiza trenutnih in prihodnjih razvojnih gonilnih sil družbe 5.0. Glede na rezultate je prehod iz družbe 4.0 v družbo 5.0 mogoče doseči z implementacijo znanja in tehnologij v IoT, robotiko in Big Data. Koncept bi zlasti omogočil prilagajanje storitev in industrijskih dejavnosti dejanskim potrebam posameznikov. Poleg tega te tehnologije omogočajo napredne platforme digitalnih storitev, ki bodo sčasoma integrirane v vsa področja življenja.

Ključne besede: Družba 5.0, Industrija 5.0, Informacijska družba, Pametna družba, Podatkovno vodene inovacije

Objavljeno

2021-11-26

Številka

Rubrike

Razprave