Razkrivanje zdravorazumskega pogleda na smiselno delo: teorija, podatki in posledice za upravljanje in razvoj človeških virov

Avtorji

  • Francesco TOMMASI Department of Human Sciences, University of Verona, Italy
  • Riccardo SARTORI Department of Human Sciences, University of Verona, Italy,
  • Andrea CESCHI Department of Human Sciences, University of Verona, Italy

DOI:

https://doi.org/10.2478/orga-2023-0006

Povzetek

Ozadje/namen: Smiselno delo je tema, ki je pomembna za strokovnjake s področja managementa in organizacij. Preučevanje smiselnega dela je bilo močno zaznamovano s teorijami iz različnih disciplin, vendar je zdravorazumska perspektiva pogosto spregledana, tj. neakademska perspektiva smiselnega dela. Članek predstavlja kvalitativno študijo o tem, kako ne-akademiki opredeljujejo smiselno delo.
Metode: Prispevek s pomočjo aristotelovske logike predstavlja metodološko-teoretični pristop k raziskovanju, kako ne-akademiki opredeljujejo koncepte upravljanja človeških virov. 194 zaposlenih smo prosili, da predlagajo končne definicije pojma smiselnega dela. Vprašanja so bila poslana prek kratke ankete, ki je zbirala tudi demografske podatke.
Rezultati: Analiza zbranih definicij je privedla do predloga intenzivne definicije smiselnega dela, po kateri je smiselno delo pozitivna izkušnja, povezana z občutkom kompetentnosti, prisotnostjo pozitivnega odnosa z drugimi, pomenom in namenom dela. Vendar pa morajo obstajati dobri razlogi, da delo doživljamo kot smiselno, saj lahko okolje vsebuje ovire za prisotnost smiselnosti.
Zaključek: Metodološko prispevek uveljavlja nov pristop k preučevanju konceptov upravljanja s človeškimi viri in razvoja. Teoretično študija predlaga novo perspektivo smiselnega dela, ki daje prednost zdravemu razumu.

Ključne besede: Smiselno delo, Zdrava pamet, Dobro počutje zaposlenih, Upravljanje in razvoj človeških virov

Objavljeno

2023-03-06

Številka

Rubrike

Razprave