Model procesa organizacijskih sprememb
DOI:
https://doi.org/10.2478/orga-2022-0019Povzetek
Namen/Cilj: Članek se osredotoča na proces razvoja organizacije, ki temelji na delovanju motorjev sprememb; zato se avtor osredotoča na doseganje treh ciljev. Prvi cilj vključuje dodajanje petega motorju, ki sta ga opisala A. H. Van de Ven in M. S. Poole, in bi ga lahko označili kot ravnovesni razvojni motor. Drugi cilj je oblikovanje modela petih motorjev sprememb, ki temelji na interakciji motorjev v življenjskem ciklu organizacije. Model predstavlja stopnje delovanja motorjev sprememb, opredeli njihove interakcije in kombinacijo različnih stopenj tega delovanja. Tretji cilj vključuje razvoj in opis metode analize sprememb interakcije motorjev.
Metoda: Lewinova teorija polja, teorija točkastega ravnovesja in teorija kompleksnosti so identificirali skupne vidike z metodo primerjalne analize in metodo sinteze, kar je omogočilo identifikacijo razvojnega ravnovesja kot petega motorja sprememb.
Rezultati: Uporabili smo metode metafor in metode konceptualnega modeliranja, da smo razvili model petih motorjevsprememb.
Zaključek: Rezultati omogočajo bolj temeljito razumevanje razvojnega procesa organizacije, saj prispevajo k razlagi, kako organizacija nazaduje v svojem življenjskem ciklu, z upoštevanjem delovanja svojih motorjev sprememb, in še posebej, kako je mogoče to nazadovanje zaustaviti. z izvedbo transformacijske spremembe. Uporaba modela motorja petih sprememb, predstavljenega v tem članku, bo omogočila vpogled v razvojni proces organizacije ter prispevala k njenemu nadaljnjemu teoretičnemu in empiričnemu raziskovanju.
Ključne besede: Razvojni proces, Proces spreminjanja, Menjava motorja, Teorija upravljanja, Teorija organizacije