Psihološki kapital in organizacijska uspešnost: posredniška vloga organizacijske ambideksternosti
DOI:
https://doi.org/10.2478/orga-2022-0014Povzetek
Ozadje: Današnje dinamično okolje vse bolj pritiska na javne organizacije, da so hkrati fleksibilne in učinkovite. Namen te študije je bil preučiti posredniško vlogo organizacijske ambideksternosti v razmerju med psihološkim kapitalom in uspešnostjo javnih organizacij, ki imajo birokratske omejitve pri svojem delovanju in niso tako konkurenčne kot zasebni sektor.
Metodologija: Razvit je bil vprašalnik, ki je bil razdeljen med zaposlene v organizacijah za upravljan-je in načrtovanje v 31 provincah v Iranu. Vrnjenih je bilo skupaj 373 vprašalnikov. Podatki so bili analizirani z uporabo CFA za validacijo ukrepov, nato pa smo testirali posredovalne učinki organi-zacijske ambideksternosti.
Rezultati: Rezultati so pokazali pomembno razmerje med psihološkim kapitalom in organizacijsko uspešnostjo (B=0,55) ter pozitiven mediacijski učinek organizacijske ambideksternosti na to razmerje (0,333).
Zaključek: Ugotovitve lahko pomagajo menedžerjem javnih organizacij izboljšati njihovo organi-zacijsko uspešnost s krepitvijo psihološkega kapitala in dvosmernosti.
Ključne besede: Organizacijska ambideksternost, Psihološki kapital, Organizacijska uspešnost, Javne organizacije