Vpliv starševske izkušnje na transformacijsko vodstveno vedenje: Analiza spremembe odnosa med družino in delom pri moških menedžerjih z vidika zaposlenih

Avtorji

  • Bernhard STELLNER Faculty of Management and Economics, Mendel University Brno, Czech Republic

DOI:

https://doi.org/10.2478/orga-2022-0008

Povzetek

Ozadje: Ko moški vodja postane oče, pride do sprememb v njegovem transformacijskem vodstvenem vedenju zaradi spremenjenih prioritet, pričakovanih vlog in prenosa virov med domenami. Raziskave obogatitve poklicnega in zasebnega življenja priznavajo pozitivne splošne učinke očetovstva na splošno transformacijsko vodstveno vedenje. Naša kvantitativna študija prispeva k obstoječemu znanju z analizo dojemanja vedenjskih sprememb vodij z vidika zaposlenih. Rezultati se ujemajo s prejšnjimi študijami za oceno razlik v dojemanju med vodji in zaposlenimi.
Metode: Raziskava izhaja iz natančne, podrobne definicije transformacijskega vodenja. Na podlagi podatkov, zbranih od vzorca 139 anketirancev, testiramo pozitivne učinke očetovstva na vodstveno uspešnost s Wilcoxonovim testom predznačenih rangov.
Rezultati: 13 od 15 transformacijskih vodstvenih vedenj se znatno izboljša z očetovstvom. Ugotavljamo, da vodje in zaposleni različno gledajo na spremembe. Zaposleni podobno zaznavajo izboljšanje v smislu smeri, vendar je manj izrazito glede na obseg. Poleg tega ugotavljamo, da imajo dobro ocenjeni vodje največ koristi od očetovstva, vsaj z vidika svojih zaposlenih. Moški zaznavajo višje stopnje izboljšanja kot ženske, kar pripisujemo pristranskosti empatije med spoloma.
Zaključek: Naša študija potrjuje teorijo obogatitve med delom in družino in pozitivne učinke očetovstva na transformacijsko vodstveno vedenje. Kljub temu pokažemo, da vse vpletene strani ne dojemajo vedenjskih sprememb skladno.

Ključne besede: Vlog, Obogatitev povezave delom in družino, Starševstvo, Očetovstvo, Transformacijsko vodstveno vedenje

Objavljeno

2022-05-27

Številka

Rubrike

Razprave