Usklajevanje poklicnega in družinskega življenja glede na področje, dejansko stanje in pričakovanja – prekrivanje mnenj delodajalcev in zaposlenih v Sloveniji
Povzetek
Ozadje: Področju usklajevanja poklicnega in družinskega življenja se v zadnjem času posveča več pozornosti. Vlogo in odgovornost pri usklajevanju imajo tako države kot organizacije in zaposleni. Prispevek prikazuje pomembna področja usklajevanja poklicnega in družinskega življenja ter vloge, ki jih imajo pri tem država, organizacije in zaposleni.
Namen: Namen raziskave je bil primerjati in analizirati razlike v dejanskem stanju in pričakovanjih delodajalcev in zaposlenih glede posameznih področjih usklajevanja poklicnega in družinskega življenja.
Metodologija: Podatki so bili zbrani z metodo CAWI (s spletnim anketiranjem). V prvem delu raziskave so bili k sodelovanju v raziskavi povabljeni delodajalci tako v javnem kot v zasebnem sektorju v Sloveniji. V drugem delu pa zaposleni. Z metodo multidimenzionalnega skaliranja (MDS) se je preverilo, na katerih področjih se mnenja delodajalcev in zaposlenih prekrivajo.
Rezultati: Rezultati raziskave kažejo, da morajo slovenski delodajalci večjo pozornost nameniti fleksibilnemu delovnemu času ter delavnicam za obvladovanje časa in stresa. Zaposlenim morajo omogočiti proste dni, namenjene negi družinskih članov ter spremstvu otrok na prvi šolski dan.
Zaključek: Pomembno vlogo pri usklajevanju poklicnega in družinskega življenja imajo organizacije. Vključitev programov, ki omogočajo usklajevanje poklicnega in družinskega življenja, v strategijo in finančni načrt organizacije ima pozitivne ekonomske in socialne učinke. Vloga zaposlenih je, da izrazijo svoje potrebe in pričakovanja, saj delodajalci na ta način prepoznajo njihove težave in jim pomagajo. Vloga države je socialne partnerje spodbujati k oblikovanju življenjskegaokolja, ki bi omogočilo usklajevanje poklicnega in družinskega življenja zaposlenih, s poudarkom na enakosti spolov.