Povezanost med inovativno usmerjenimi dejavnostmi trajnostnega razvoja ter učinkovitostjo in uspešnostjo organizacije: empirični dokazi iz slovenskih organizacij
Povzetek
Ozadje in namen: Poglavitni namen članka je predstaviti empirično raziskavo o vplivu dejavnosti trajnostnega razvoja, ki so osredotočene na inovativnost, na celokupno učinkovitost in uspešnost organizacije. Namen članka je prav tako izboljšati razumevanje operacionalizacije spremenljivk dejavnosti trajnostnega razvoja, s poudarkom na dimenzijahinovativnosti.
Zasnova in metodologija: Pričujoči članek temelji na anketni raziskavi, na osnovi katere smo pridobili 116 uporabnih odgovorov s strani slovenskih proizvodnih in storitvenih organizacij. S pomočjo faktorske analize smo preverili konvergentno veljavnost merjenega konstrukta in s tem oblikovali posamezne dimenzije na inventivnost osredotočenih dejavnosti trajnostnega razvoja organizacije. Vplive na inventivnost osredotočenih dejavnosti trajnostnega razvoja na celokupno učinkovitost in uspešnost organizacije smo proučevali s pomočjo regresijske analize.
Rezultati: – Rezultati raziskave so pokazali, da na inventivnost osredotočene dejavnosti trajnostnega razvoja pozitivno in statistično značilno vplivajo na celokupno učinkovitost in uspešnost organizacije. Rezultati raziskave so torej potrdili predpostavko, da razvoj kompetenc na področju inovativnosti in vključitev le-teh v procese organizacije, prinese številne koristi za organizacijo. Na ta način članek prispeva k razpravi o priložnostih in možnostih organizacije, da razvijakonkurenčne prednosti in hkrati prispeva k trajnostnemu razvoju.
Zaključek: Raziskava doprinaša pomembne teoretične in praktične vpoglede na področju trajnostnega razvojaorganizacije in prikazuje pomembnost izvajanja na inventivnost osredotočenih dejavnosti trajnostnega razvoja z vidika doseganja učinkovitosti in uspešnosti organizacije. Izsledki raziskave poudarjajo vlogo vodstva, ki mora spodbujati povečevanje sposobnosti organizacije na področju inovativnosti, saj organizacije lahko posledično izboljšujejo različne segmente učinkovitosti in uspešnosti ter hkrati dosegajo cilje trajnostnega razvoja.