Primerjava kompetenčnih modelov vodenja kot osnova za izdelavo ocene potreb po usposabljanju za vodje v zdravstveni negi
Povzetek
Ozadje in namen: Glavni namen oblikovanja kompetenčnih modelov vodenja mora biti izboljšanje vodenja. Kompetenčne modele naj bi uporabljali kot eno od orodij za izbiro najprimernejših vodij, ocenjevanje njihovega dela, potreb po usposabljanju ter pripravo programov formalnega in neformalnega vseživljenjskega izobraževanja. Cilj naše raziskave je oceniti potrebe po usposabljanju vodij v zdravstveni negi. Primerjava kompetenčnih modelov vodenja med različnimi profesionalnimi skupinami naj bi služila kot orodje za izdelavo ocene potreb po usposabljanju za različne ravni vodenja.
Metodologija: V okviru raziskave je bila izvedena anketa, v kateri je sodelovalo 141 vodij v zdravstveni negi. Anketirani vodje so ocenili do katere stopnje je 95 različnih ravnanj značilnih za osebo na njihovi ravni vodja.
Rezultati: Najpomembnejše kompetence (skupine ravnanj) za vodje v zdravstveni negi so (1) za najvišjo raven vodenja: strateško mišljenje, odprtost za novosti in odgovornost; (2) za drugo raven vodenja: medsebojni odnosi, animacija, odpornost na stres; (3) za tretjo raven vodenja realizatorske sposobnosti, izvedba postopkov, komunikacija. Ocenili smo potrebe po usposabljanju na treh ravneh vodenja v zdravstveni negi.
Zaključki: Največje potrebe po usposabljanju je opaziti na tretji ravni vodenja v zdravstveni negi. Posebne programe usposabljanja je potrebno organizirati na kompetenčnih področjih realizatorskih sposobnosti, uporabe učinkovitih metod, komuniciranja, izobraževanja in etike.