Ali spiritualno vodenje vpliva na prostovoljno, okolju prijazno vedenje zaposlenih v hotelirstvu? Vloga harmonične zelene strasti in povezanosti z naravo
DOI:
https://doi.org/10.2478/orga-2023-0011Povzetek
Namen: Članek obravnava vlogo spiritualnega vodenja na povečanje prostovoljnega, okolju prijaznega vedenja zaposlenih. Raziskava proučuje vpliv harmonične zelene strasti in povezanosti z naravo kot posrednih dejavnikov med spiritualnim vodenjem in prostovoljnim, okolju prijaznim vedenjem zaposlenega. Zasnova/metodologija: Podatke smo dobili na vzorcu 273 udeležencev, ki delajo v hotelih s štirimi in petimi zvezdicami v Yogyakarti. Za analizo podatkov sta bila uporabljena statistična programa SPSS in AMOS 25.
Rezultati: Rezultati raziskave dajejo pomembna teoretična in praktična spoznanja na področju teorij vodenja, ki jih lahko podjetja s področja gostinstva in turizma uporabijo pri svojem delu. Odkrili smo, da obstajajo posredne povezave med spiritualnim vodenjem in prostovoljnim, okolju prijaznim vedenjem zaposlenih prek konceptov povezanosti z naravo in harmonične zelene strasti.
Zaključek: Raziskava daje odgovor na vprašanje kako in kdaj spiritualni vodja vpliva na prostovoljno, okolju prijazno vedenje zaposlenih v hotelirstvu, s čimer zato dodatno prispeva k širjenju znanja o gostinstvu in turizmu v jugovzhodni Aziji. Prav tako raziskava, s svojim poudarjanjem povezanosti z naravo in harmonične zelene strasti v razmerju med spiritualnim vodenjem in okolju prijaznim vedenjem zaposlenih, predstavlja novost na področju vodenja.
Ključne besede: Spiritualno vodenje, Okolju prijazno vedenje, Narava, Harmonija, Strast, Povezanost