E-računi: Spodbujevalci digitalizacije in trajnostnega potovanja

Avtorji

  • Rok BOJANC ZZI, Ljubljana - Črnuče, Slovenia
  • Andreja PUCIHAR Univerza v Mariboru, Fakulteta za organizacijske vede, Kranj, Slovenia
  • Gregor LENART Univerza v Mariboru, Fakulteta za organizacijske vede, Kranj, Slovenia

DOI:

https://doi.org/10.2478/orga-2024-0001

Povzetek

Ozadje in namen: Digitalizacija prinaša številne priložnosti za digitalno in trajnostno preo-brazbo. Eden od prvih korakov na tej poti je digitalizacija poslovnih dokumentov in poslovnih procesov. Evropska komisija je prepoznala prednosti digitalizacije, zlasti na področju e-izdajanja računov, ki lahko pomembno prispeva h gospodarski blaginji in se uskladi s cilji javnih politik, kot sta zmanjšanje primanjkljaja in trajnostni razvoj. Kljub uspešni uvedbi upo-rabe e-računov v javnem sektorju je razširjenost izdajanja e-računov pri transakcijah med pod-jetji (B2B) presenetljivo nizka. Ta raziskava se osredotoča na Slovenijo, majhno evropsko dr-žavo, ki je leta 2015 uvedla obvezno izdajanje e-računov med podjetji in javnim sektorjem.
Metode: Da bi raziskali uporabo e-računov v širši populaciji, smo zasnovali spletno anketo, ki smo jo izvedli med 284 organizacijami v Sloveniji. Zbrane podatke smo analizirali s progra-mom SPSS 28. Za oceno pomembnosti identificiranih prednosti, ovir in spodbud za uporabo e-računov smo uporabili T-test. Izvedli smo tudi T-test za ugotavljanje statistično pomembnih razlik o pomembnosti prednosti, ovir in spodbud med organizacijami z manjšim in večjim ob-segom uporabe e-računov.
Rezultati: Rezultati so pokazali, da organizacije dobro prepoznavajo prednosti uporabe e-računov in jih dojemajo kot pomembne. Najpomembnejše ovire pri uvajanju e-računov so povezane s poslovnim okoljem ter nepoznavanjem in pomanjkanjem znanja o tem, kako uvesti e-račune. Želene spodbude za širše uvajanje e-izdajanja računov so povezane z enostavnejšo in cenejšo tehnično izvedbo, zagotavljanjem usposabljanja in izobraževanja, ki vključuje najboljše prakse, ter z razpoložljivostjo državnih subvencij in drugih podpornih ukrepov na državni ravni, vključno z zakonodajo, javnim imenikom poslovnih subjektov, ki uporabljajo elektronsko iz-menjavo dokumentov, in ponudnikov storitev.
Zaključek: Članek podaja pomembne informacije za odločevalce in javno upravo, da sprejmejo ustrezne ukrepe in spodbude za nadaljnjo podporo širši uporabi e-računov in izmenjave drugih poslovnih e-dokumentov za boljše izkoriščanje priložnosti digitalizacije.

Ključne besede: e-računi, Uvedba, Digitalizacija, Trajnost, EU, Slovenija

Objavljeno

2024-03-04

Številka

Rubrike

Razprave