Kdaj in kako zaupati odloèitvam nadrejenih: predlog konceptualnega modela ravnanja podrejenih menedžerjev

Avtorji

  • Emil KOTSEV University of Ruse, Faculty of Business and Management, Bulgaria

DOI:

https://doi.org/10.2478/orga-2022-0004

Povzetek

Ozadje/Namen: Študija raziskuje nagnjenost podrejenih menedžerjev k zaupanju odloèitvam nadrejenih. Njen namen je dvojen: prvič, da vodjem nižje ravni zagotovi orodje, ki jim pomaga odločati, kdaj in kako zaupati odločitvam nadrejenih za boljšo organizacijsko uspešnost, in drugič, postaviti temelje za razvoj konceptualnega modela obnašanja podrejenih menedžerjev.
Metode: Uporabljena je zasnova raziskav z mešanimi metodami, ki uporabljajo tako kvalitativni kot kvantitativni pristop. Uporabili smo perspektivo induktivno analizo vsebine Podatki smo zbrali s pomočjo vprašalnika, fokusnih skupin, intervjujev in pregleda literature. Vprašalnik je izpolnilo 219 menedžerjev iz osmih bolgarskih podjetij. V skupinskih razpravah in intervjujih je sodelovalo 92 udeležencev.
Rezultati: Večina anketiranih menedžerjev ponavadi zaupa svojim neposrednim nadrejenim. Kot rezultat skupinskih razprav se kažejo glavne prednosti in slabosti menedžerjev z nasprotnim odnosom do zaupanja. Avtor predlaga model drevesa odločanja za oceno primernega vedenja podrejenega vodje.
Zaključek: Nižji menedžerji imajo lahko aktivno vlogo pri upravljanju zaupanja v odločitve nadrejenih. Več situacijskih dejavnikov, vključno s kompetenco in integriteto nadrejenega ter organizacijsko kulturo, določa stopnjo zaupanja, ki bi jo moral podrejeni vodja upoštevati glede odločitev in zahtev neposredno nadrejenega.

Ključne besede: Zaupanje, Nezaupanje, Podrejeni vodja, Neposredni nadrejeni, Menedžersko vedenje

Objavljeno

2022-02-21

Številka

Rubrike

Razprave