Kompetenčni profil zaposlenega za prilagodljivo upravljanje organizacije
DOI:
https://doi.org/10.2478/orga-2022-0001Povzetek
Ozadje in namen: Zaposleni so s svojim znanjem, veščinami in vrednotami povezovalni člen med globokimi organizacijskimi transformacijami in novimi tehnologijami. V zvezi s tem sistem upravljanja s človeškimi viri potrebuje nove pristope in orodja za diagnostiko, usposabljanje in razvoj kadrov, ki temeljijo na sinhronizaciji organizacije in vrednot zaposlenih. Cilj študije je razviti celovito metodologijo za izgradnjo profila mehkih veščin zaposlenega za oblikovanje personalizirane izobraževalne poti in oblikovanje prilagodljivega sistema vodenja.
Metodologija: Uporabili smo je pristop k oblikovanju profila mehkih veščin z oddajanjem opisa vedenjskih kazalnikov osebnosti v dejanske nadstrokovne kompetence. Izvedli smo modeliranje in avtomatizacija mehkih veščin profila zaposlenih. Za oceno razvite metodologije smo uporabili statistično analizo in empirično potrditev. V diagnostiki je sodelovalo 115 anketirancev z različnih področij znanosti in tehnologije z univerze Reshetnev.
Rezultati: Rezultati kažejo, da je predlagana kompleksna avtomatizirana osebnostna diagnostika veljavna. Omogoča vizualizacijo profila mehkih veščin, določitev stopnje izražanja kompetenc in prepoznavanje smeri individualnega razvoja zaposlenega.
Zaključek: Študija ponuja celovito integrirano metodologijo, ki omogoča oceno stopnje oblikovanja mehkih veščin predstavnikov različnih področij dejavnosti. Zaključke študije je mogoče uporabiti tako v izobraževalnem okolju za oblikovanje izobraževalnega ekosistema v skladu z zahtevami razvoja inovativnega gospodarstva kot v sistemu vodenja podjetij za povečanje proizvodnega potenciala tako zaposlenih kot podjetij.
Ključne besede: Mehke veščine, Kompetenčni profil zaposlenih, Izobraževanje in razvoj, Upravljanje s človeškimi viri